Volba pro Kolín
Facebook
Volba pro Kolín
Facebook

Platíte daň z nemovitosti?

V letošním roce pociťujeme rostoucí inflaci, rostou ceny potravin, energií, zvyšují se výdaje rodinných rozpočtů, klesají úspory na účtech, mění se i obsah našich nákupů, šetříme, otáčíme každou korunu, hledáme slevy. Paradoxně nám zůstala jistota, složenka z finančního úřadu přijde jako každý rok včas, splatnost daně z nemovitosti v květnu zůstává stejná. Tady neušetříme.

Od června 2011 platí v našem městě koeficient daně z nemovitosti „2“ (Koeficienty jsou číselnou hodnotou, kterou se násobí dílčí základ daně. V tomto případě násobíme 2x.), přitom před rokem 2011 byl koeficient „1“. Co to vlastně pro nás znamená? Koeficient 2 = V roce 2010 město Kolín získalo na dani z nemovitosti cca 18,5 mil. Kč. Po zvýšení koeficientu očekávalo výběr kolem 30 mil. Kč. Za posledních 10 let došlo dokonce i ke zvýšení výběru. Kolín se rozrůstá jak v soukromém sektoru, tak na straně prosperujících firem. Za rok 2021 město získalo díky této dani již 44,2 mil. Kč do vlastního rozpočtu.

Vzpomínáte na důvody zvýšení daně z nemovitosti v roce 2011?  Pro ilustraci portál kolin.cz tehdy napsal „Koeficient je podle vedení města nutno zvýšit i kvůli tomu, že si chce vzít od Ministerstva financí návratnou bezúročnou půjčku 37,4 miliony korun, to však po městě požaduje, aby i ono provedlo opatření ke zvýšení svých příjmů.“ Jednalo se o půjčku stran vyrovnání jiných závazků města v době, kdy město bylo extrémně zadlužené (dluh v roce 2010 přesahoval částku 1 miliardy Kč). Dluh se průběžně podařilo snížit a jeho aktuální výše činí již jen zlomek původního dluhu cca 220 mil. Kč.

Jak jsou na tom jiná velká města ve Středočeském kraji? Benešov koeficient daně z nemovitosti 2 (16 tis. obyv.), Beroun 1 (20 tis. obyv.), Kladno 1 (67 tis. obyv.), Kutná Hora 2 (20 tis. obyv.), Mělník 1 (19,5 tis. obyv.), Mladá Boleslav 3 (42 tis. obyv.), Nymburk 2 (14,7 tis. obyv.), Příbram 2 (31,6 tis. obyv.), Rakovník 1 (15 tis. obyv.). Z přehledu je zřejmé, že o plošném trendu zvyšování daně z nemovitosti nemluvíme.

Chceme v novém zastupitelstvu po podzimních volbách otevřít téma snížení výše koeficientu daně z nemovitosti. Čeká nás složité období, snížení stávajícího koeficientu pomůže i našim rodinným rozpočtům. Oproti roku 2011 se situace změnila, město se v podstatě oddlužilo, a naopak občané díky mezinárodní situaci, cenám energií, potravin, mají výrazně hlouběji do vlastní kapsy. Podpořte nás ve volbách do zastupitelstva a my téma v novém zastupitelstvu otevřeme!  Váš názor nás zajímá.

Volba pro Kolín
Náš volební program
Mimo běžné provozní záležitosti města vám představujeme náš pracovní plán v podobě priorit, které chceme v letech 2022-2026 s vaší podporou realizovat.
Top