Volba pro Kolín
Facebook
Volba pro Kolín
Facebook

Řešíme dostupné bydlení, mít slušné vlastní bydlení je normální

Chcete si pořídit byt, ale banka vám nechce dát na jeho nákup dostatečnou hypotéku? Chcete si dlouhodobě pronajmout byt v Kolíně a nabídek je zoufale málo za vysoký nájem? A to jste ještě nevěděli, že čekací doba na městský byt se prodlužuje na roky, žadatelů přibývá a volných bytů je nedostatek! Bytová krize nejen v Kolíně a okolí. Co s tím?

Přinášíme vám příběh mladé rodiny. Mladý manželský pár Jana 28 let a Tomáš 32 let s malou Terezkou je normální obyčejná kolínská rodinka řešící vlastní bydlení. Původně si chtěli v Kolíně koupit byt. V lokalitě Za jízdárnou probíhá nová bytová výstavba. Vzniká zde krásných 155 bytových jednotek. Naše mladá rodinka si vybrala byt 3+kk o menší velikosti 67m2 bez balkonu i bez terasy situovaný ve druhém podlaží. Cena bytu „pouhých“ 5,6 mil. Kč. Rádi by si pořídili i větší byt 4+kk. Plánují, že se během pár let rozrostou o dalšího potomka. Větší byt ovšem znamená výrazně vyšší cenu a ceny ještě porostou. Celkové příjmy rodiny jsou v tuto chvíli 50.000 Kč čistého měsíčně. Na trhu dosáhnou na hypotéku ve výši maxima 3,8 až 4,1 mil. Kč (pokud nezískají od banky výjimku) s dobou splatnosti 30 let a měsíční splátkou 23.461 Kč! Mimochodem věděli jste, že průměrná česká domácnost vydá za splátku hypotéky dokonce 65% svých čistých měsíčních příjmů? Jak vyžít ve třech s polovinou platu a po odečtení našetřených úspor na nové bydlení 200.000Kč a pomoci od rodičů 300.000Kč ještě sehnat zbývající 1 mil. Kč? Podobný příběh se v Kolíně odehrává v různých proměnách a mladí lidé jsou v dnešní době bez reálné šance na vlastní nové bydlení. Přitom alternativní nájemní bydlení nestačí. Volných nájemních bytů je málo, přitom tržní nájmy se ve Středočeském kraji pohybují i nad 200 Kč/m2 měsíčně. Čím blíže k Praze, tím může být tržní nájem vyšší. Nové byty jsou tak často především investicí do budoucna a mladí lidé mají smůlu. Je to normální?

Známe řešení!

Jste developer a máte zájem o pozemky v zajímavé kolínské lokalitě. Potřebujete se s městem domluvit, abyste mohl v budoucnu postavit bytové domy. Dobře. Rádi budeme spolupracovat na územním rozvoji. Využijeme stavební a občanský zákoník a podpoříme i případnou legální změnu pozemku v zastavitelnou plochu. Naše zásadní podmínka 25% bytové výstavby bude minimálně po dobu 10 nebo 15 let nájemním bydlením za dostupné nájemné. Domluvíme se prostřednictvím smlouvy o územním rozvoji mezi investorem a městem, kterou projednáme právě tehdy, když záměr investora bude definovat takové požadavky na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu, že jej nelze bez vybudování nových staveb (oprav) realizovat. Podpoříme její schválení v zastupitelstvu.

Během těchto let dojde k legislativním změnám, které podpoří obecně novou výstavbu. Nové nájemní byty budou stavět firmy i obce. Navíc věříme, že za tuto dobu se bude konsolidovat mezinárodní situace s pozitivními dopady na trhy. Naše rodinka, Tomáš s Janou, dosáhne v budoucnu na lepší hypotéku nebo si zajistí bydlení jiným vhodnějším způsobem. Důležité je, že měli po tuto dobu možnost najít si dočasné nájemní bydlení, měli šanci a získali čas a stabilitu. Co získá město? Diferencovanější možnosti bydlení v nabídce pro vlastní občany, jistotu. A developer? Postaví.

Podpořte nás, zvládneme to!

Volba pro Kolín
Náš volební program
Mimo běžné provozní záležitosti města vám představujeme náš pracovní plán v podobě priorit, které chceme v letech 2022-2026 s vaší podporou realizovat.
Top